Orurowanie samochodu

Udostępnij


Orurowanie samochodu – czy warto je montować?
Każdy fan off-roadu chce wyposażyć swoje auto w jak najfajniejszy i najlepszy sprzęt. Montujemy specjalne opony, osłony czy reflektory, często nie bacząc na koszty. Bo przecież nasze cacko musi dobrze wyglądać. Każdy szanujący się właściciel auta off-roadowego chce mieć także specjalne orurowanie swojego samochodu.
Po co orurowanie samochodu?
Najważniejszą funkcją orurowania jest ochrona newralgicznych punktów samochodu. Stalowe rury osłaniają przed uszkodzeniem następujące elementy:
reflektory – są najbardziej narażone na zniszczenie podczas jazdy w terenie. Ich koszt może być bardzo wysoki, dlatego naprawdę warto je zabezpieczyć.
chłodnicę – bardzo łatwo ją uszkodzić podczas uderzenia w drzewo lub głaz. Koszty naprawy będą wysokie, a awaria może unieruchomić samochód.
elementy nadwozia – ciężko oczekiwać, że w samochodzie off-roadowym lakier będzie utrzymany w idealnym stanie. Orurowanie może jednak uchronić przed wgnieceniami.
Niewątpliwie taka ochrona najbardziej przydaje się nam w terenie. Na wyboistej, pełnej niespodzianek drodze, może się to okazać bezcenne. Ponadto – co jest również nie bez znaczenia – chromowane orurowanie prezentuje się po prostu bardzo efektownie i dodaje samochodowi charakteru.
Orurowanie samochodu z homologacją
Nie każdy może sobie założyć chromowane rury na samochód. W Polsce obowiązują w tej kwestii jasne przepisy. Z przodu pojazdu o masie do 3,5 tony, może być montowany wyłącznie taki ,,kangur”, który ma homologację dla tego, konkretnego modelu samochodu. W dokumentacji musi znajdować się literka E.
Przepis ten nie dotyczy aut, które były już zarejestrowane w naszym kraju przed 2007 rokiem i miały już zamontowane orurowanie. Dodatkowo można założyć elementy ważące mniej, niż 0,5 kilograma – czyli praktycznie ochraniacze reflektorów.
Ile zapłacimy za orurowanie samochodu?
Ceny są różne – zależy oczywiście co chcemy osiągnąć. Pełne orurowanie samochodu to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Ci, którzy mają nieco mniej na koncie, mogą zamontować je sobie tylko z przodu auta.
Podstawowy zestaw dostaniemy za 900- 1000 złotych, za progi zapłacicie 400- 500 złotych za parę. Do tego trzeba oczywiście doliczyć montaż, bo przecież chyba nikt nie będzie chałupniczo spawał sobie tego w garażu.

o autorze
Andrzej Wąsowski, pasjonat off-roadu i ekstremalnej jazdy w terenie. Zapraszam na http://pojazdyspecjalne.com/


Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www

Udostępnij