Czy warto regenerować amortyzatory?

Udostępnij


Amortyzatory stanowią podstawę każdego samochodu. Ze względu na pracę jaką wykonują, narażone są na szybkie zużycie. Zależy to oczywiście od nawierzchni po jakiej porusza się samochód, ale też od stylu jazdy kierowcy.

 

Ważna jest więc okresowa kontrola tych elementów. Powinno się jej dokonywać przynajmniej raz do roku, gdyż może się okazać, że nie nadają się one już do użytkowania. Wielu kierowców decyduje się na regenerację amortyzatorów, jednak pojawia się pytanie, czy ten zabieg się opłaca.
Zacznijmy od wyjaśnienia, na czym ona polega. To nie jest skomplikowany proces. Polega na wymianie uszczelnień, oleju, jeśli mamy amortyzatory gazowe to ponowne nabicie azotem oraz wymianę innych zużytych części. Ma to na celu oczywiście przywrócenie dawnej sprawności amortyzatora. Jednak trzeba się zastanowić, czy będzie on tak samo sprawny, jak przed regeneracją.

Większość mechaników oraz stacji diagnostycznych odradza regenerowanie tej części i nie podejmuje się nawet takich zleceń. Powody są dwa. Pierwszym z nich są względy ekonomiczne. Ceny amortyzatorów nie są wysokie, więc warto dołożyć trochę pieniędzy i kupić nowe, w pełni sprawne części. Druga kwestia tyczy się właśnie ich sprawności. Regenerowane amortyzatory nie będą już tak wytrzymałe jak poprzednio, więc ich okres użytkowania będzie o wiele krótszy, a będą też bardziej podatne na awarie.

Są jednak tacy, którzy wciąż wskazują zalety regenerowania tych elementów. Wyboru natomiast nie mają posiadacze zabytkowych samochodów. Do nich nie można znaleźć odpowiedników, więc nie ma innej możliwości jak regeneracja takich amortyzatorów. Trzeba jednak zauważyć, że zabytkowe samochody najczęściej nie służą jako środek transportu, ale bardziej jako egzemplarz kolekcjonerski.

Warto więc zastanowić się, czy nie zainwestować w nowy, w pełni sprawny amortyzator. Nie będzie to duży wydatek, gdyż jak już było wspomniane ceny tych części znacznie spadły. Przy zakupie nowego amortyzatora ma się gwarancję, że będzie on w 100% sprawny i długo nam posłuży. Przy używanym takiej gwarancji już nie ma.

Ważny jest także sam zakup amortyzatorów. Nie należy kupować niesprawdzonych i najtańszych marek, gdyż takie części są o wiele gorszej jakości. Należy również zaopatrywać się w sklepach, które oferują produkty renomowanych producentów.

Tekst ten powstał przy współpracy z autoamortyzatory.pl.

o Autorze

Janusz Nowaczyk

Udostępnij