Naprawa tylnego zderzaka

Udostępnij


To jedna z pierwszych rzeczy którą zrobiłem. Chyba dlatego, że najbardziej szpecił auto. Praktycznie we wszystkich Discovery spotykam się z tym zjawiskiem 🙂 – zardzewiały zderzak. Ten typ tak ma. Jest parę rzeczy, które są ewidentną niedoróbką w tym modelu. W niczym to akurat nie przeszkadza i da się z tym jeździć ale bije po oczach. Zanim przystąpiłem do jego demontażu to przez tydzień spryskiwałem wszystkie jego śruby WD40. Tak na wszelki wypadek, żeby potem nie tracić całego dnia na walkę ze śrubami, które nie chcą puścić. Trochę pomogło. Tylko jedna się opierała. Sam demontaż jest banalnie prosty, choć zderzak składa się z siedmiu elementów. Najszybszym sposobem jest odkręcenie tylko dwóch największych śrub mocujących go do ramy. Niestety trzeba się położyć pod autem bo dostęp jest fatalny. Śruby odkręcamy od spodu auta a ich łby są skierowane w stronę przodu samochodu lekko pod kątem w . Na zdjęciu zaznaczyłem obie śruby.

 

 

Po ich odkręceniu odchodzi nam cały zderzak razem z boczkami. Należy tylko wcześniej rozpiąć wtyczki tylnych lamp. Potem pozostaje już tylko rozebrać go na części pierwsze i można przystąpić do czyszczenia. Jeśli ktoś chce zainwestować to można oddać elementy do piaskowania ale ja to zrobiłem tradycyjną metodą, czyli szlifierka kątowa z drucianą, stalową szczotką. Po pół godziny nie było śladu rdzy. Resztę farby, która była dobra, zmatowiłem a całość pokryłem kilkoma warstwami farby podkładowej w sprayu. Koszt 14zł. Po wyschnięciu farby prysnąłem to lakierem do zderzaków, też w sprayu. Tu koszt około 18zł. Matowy czarny. Należy pamiętać aby przed malowaniem (zaraz po szlifowaniu) odtłuścić element. Najlepiej zrobić to jakimś rozpuszczalnikiem. Ja zastosowałem akurat aceton. Przy okazji zrobiłem też konserwacje tyłu ramy, to ta część gdzie jest przykręcony zderzak.

Wyszło pięknie. Mam teraz ładny, czarny zderzak, który nawet nie odbiega kolorem od przedniego. Niewielki nakład pracy i pieniędzy. Można też kupić oczywiście na allegro. Niestety zdecydowana większość wyglądała podobnie jak mój. A cena za ten kawał blachy w serwisie to ponad 1000zł.

Udostępnij