Jak przygotować auto do off-roadu?

Udostępnij


Każda osoba, która planuje rozpocząć modyfikacje swojego samochodu w celu jego wykorzystywania w terenie, powinna zacząć od postawienia sobie prostego pytania – do czego to auto ma nam służyć ? Czy chcemy pojeździć po gruntówkach i polnych duktach, czy może planujemy zabawę w błocie, na specjalnych trasach off-roadowych? Jeśli wybieracie to drugie, to pamiętajcie o odpowiednim wyposażeniu swojego auta.

Jakie wyposażenie do auta terenowego?

Osłony podwozia są niezbędne, bo uszkodzenie np. miski olejowej na konarach drzew jest bardzo proste. Oczywiście powinniście mieć na swoim pokładzie wyciągarkę elektryczną. Bez niej wyjście z opresji może być naprawdę trudne. Możecie wybrać sprzęt zagranicznego producenta albo rodzimą markę. Jeśli macie pieniądze, to warto zainwestować także w orurowanie auta. I niekoniecznie chodzi tu o chromowane rury, którymi można zabłysnąć na mieście”. Wystarczą metalowe, czarne rurki, które osłonią m. in. reflektory.

Co sprawdzić przed wyprawą off-roadową?

Przed każdą wyprawą trzeba dokładnie sprawdzić działanie wszystkich kluczowych podzespołów. Jeśli Wasz samochód ma reduktor, koniecznie zbadajcie, w jakim stanie jest most, dyferencjał, skrzynia biegów. Nie wspominam już o takich oczywistościach, jak elementy zawieszenia. To wszystko musi być sprawdzone, jeśli chcecie pojechać na weekendowy rajd ze spokojną głową. Ponadto zabierzcie ze sobą podstawowy sprzęt – m. in. szekle i zblocze, a także:

  • Latarkę
  • Apteczkę
  • Zapasową linę do wyciągarki
  • Linę kinetyczną
  • Saperkę

Dzięki specjalnym uchwytom, uda Wam się wszystko sprawnie zapakować do samochodu i co ważne, nie pogubić podczas szaleństwa na off-roadowych torach.

Zanim wyjedziesz w teren

Pamiętajcie, że nawet najlepsze wyposażenie auta terenowego, nie zastąpi praktyki i zdrowego rozsądku. Zanim więc wybierzecie się na pierwszy w życiu rajd, poćwiczcie trochę na zamkniętym torze. Bez trudu znajdziecie takie miejsce w swojej okolicy.

Off-road nie jest zabawą. Zbyt ambitni amatorzy naprawdę mogą sobie zrobić krzywdę. Podczas rajdów dochodzi do groźnych wypadków, co zawsze musicie mieć na uwadze. Bezpieczeństwo i ograniczone zaufanie do swoich umiejętności są podstawą!

Powodzenia!

 

 

 

o autorze

Andrzej Wasowski, pasjonat off-roadu, fan aut terenowych i motoryzacyjnego wyposażenia.


Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www

Udostępnij