Montaż świateł dodatkowych

Montaż świateł dodatkowych

- w Freelander, Land Rover, Poradniki
4818
Możliwość komentowania Montaż świateł dodatkowych została wyłączona

Udostępnij

FacebookTwitterGoogleLinkedIn


Nie raz, jak przemierzamy bezdroża brakuje nam lumenów. Porada prosta: dodać elementy świetlne 🙂

Poradnik pomoże zamontować światła na zderzaku (2szt.) oraz na dachu (4szt.).

 

Zderzak:

Montaż w zasadzie jest bardzo prosty. Należy przymocować mocowania świateł do zderzaka w taki sposób, by były w jednakowej odległości od krawędzi auta. Otwór należy sobie przewiercić. Grubość wiertła zależy od zastosowanych przez Was lamp oraz dołączonych do nich mocowań.

W celu przykręcenia mocowań należy zdjąc grill, odkręcając śruby mocujące pod maską. Po ich odkręceniu można swobodnie zdjąć grill. Teraz mamy w miarę swobodny dostęp do spodu zderzaka. Pamiętajmy, że lampy podłączamy równolegle, tzn każda lampa jest z osobna podłączona pod naszą „linię zasilającą”, tą tworzymy podłączając przewody masy do najbliższego punktu (jakiejś śróbki).

Plus bierzemy wpinając się do przewodów od świateł „krótkich” bądź „długich”. Według przepisów takie światła powinny działać tylko i wyłącznie ze światłami długimi. Ja u siebie zrobiłem tak, że w każdym momencie mogę się przełączyć pomiędzy źródłem (albo krótkie albo długie).

 

Oczywiście instalacja powinna być podłączona przez przekaźnik, którego ja niestety nie użyłem. W zamian za to (niektórzy pewnie będą to „hejtować”) zwiększyłem bezpiecznik od świateł drogowych (analogicznie ze światłami mijania). Oczywiście nie zawsze jesteśmy chętni do korzystania ze świateł na zderzaku, dlatego dorobiłem włącznik. Zakupiłem podwójny, ze względu na to, że będę nim sterował światłami na zderzaku oraz światłami na dachu :). Aby dorobić włacznik należy przeciągnąc przewód masy do wnętrza samochodu i tam poprzez włącznik podłączyć go do masy.

 

 

Dach:

Tu jest trochę więcej kombinowania. Zaczynamy pierw od przygotowania belki, na której będa się trzymały światełka. Ja zakupiłem dwie belki bagażnika na allegro, za które zapłaciłem łącznie z przesyłką ok. 40zł. Belki są używane. Jedną z nich przeznaczyłem do montażu świateł. A wtym celu musiałem nawiercić otwory mocujące światła. Odmierzyłem po równo z każdej strony, tak by odstępy pomiędzy kolejnymi lampami były takie same. Drugim etapem przygotowaniem belki było poprowadzenie przewodów wewnątrz belki. W tym celu „posztukowałem” przewody na krótkie odcinki, które wkładałem przez dodatkowe otwory, które wywierciłem specjalnie na przewody. Pamiętamy, że połączenie musi być szeregowe, więc przewody wychodzące z każdego otworu łączyłem ze sobą, z osobna, tzn masa z masą, plus z plusem. W ten sposób mamy połączone przewody równolegle ze sobą. Następnie można było przejść już do montażu lamp. Przewody łączyłem z przewodami lampy. Ja je zlutowałem i zabezpieczyłem taśmą izolacyjną. Jest to rozwiązanie tymczasowe, ponieważ nie jest trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.

 

Dopiero teraz znalazłem chwilę czasu na dokończenie montażu. Dokupiłem więc plastikowy peszel, w którym będą szły wszystkie przewody, które są na zewnątrz, a połączenia będą zabezpieczone taśmą termokurczliwą oraz osadzone w peszlu. Takie zabezpieczenie powinno wystarczyć. No ok, mamy zamontowane lampy na belce bagażnikowej, więc należy pociągnąć przewody od lamp do środka i do akumulatora. Wcześniej jednak, podczas przygotowywania belki, przeciągnąłem przewód od ostatniej lampy na zewnątrz belki. Są to 2 kabelki (+ i -) do których podepniemy już całą dalszą instalację. Podłączenie belki ze światłami z resztą instalacji umieściłem w uchwycie relingu. Tam znajduje się kostka połączeniowa. Zastosowałem ją ze względu na szybki montaż/demontaż, ze względu na to, by światła możnabyło w każdym momencie zdjąć i założyć, w krótkim czasie. Reling przewierciłem wiertłem 6, tak by wejść do niego przewodem od instalacji, który idzie przez cały samochód.

Otóż całą instalację puściłem w kanalikach od relingów, ponieważ zależało mi na tym, by nie było widać kabelków. Kanaliki odkrywamy po uprzednim zdjęciu uchytów relinga, pod którym będziemy ciągnąć kabel. Po zdjęciu jednego z reliingów (zalecam prawy – patrząc od przodu auta) możemy przejść do zdjęcia zaślepki na całej długości auta. W tym celu należy ostrożnie podważać co jakiś odstęp śrubokrętem. Powinniśmy usłyszeć „klik” co jakiś czas.

Po wyjęciu zaślepki rozkładamy starannie kabel (ja użyłem zwykłego kabla od sieci 230V – dwużyłowy) wzdłuż całego kanału. Po wyjściu na końcu kanału (przy bagażniku) wchodzimy przewodem w plastikową osłonę przy drzwiach bagażnika. Z niej bezspośrednio przez uszczelkę przechodzimy do bagażnika. Możemy teraz starannie i uważając, by nie przygnieść kabla, zasłaniać metalową zaślepkę. Po tym można zamontować relingi z powrotem.

Potem przechodzimy przewodem do przodu samochodu. Ja schowałem przewód w plastiku w bagażniku, następnie wyszedłem nim przy siedzeniach tylnich, następnie wszedłem w maskownice na dole i nią doprowadziłem kabel pod konsole z bezpiecznikami. Jeden przewód powędrował pod maskę (+) a drugi został poprzez przełącznik podłączony do masy. Przewód (+) plusowy przepychamy tym samym miejscem co przewód masowy od świateł na zderzaku. Jest to ujście nad pedałem sprzęgła (główna wiązka idąca z konsoli pod maskę. Plus podłączamy do akumulatora, poprzez bezpiecznik. Ja zastosowałem bezpiecznik o maksymalnym prądzie 40A (ze względu na to, że używte żarówki to 4X100W).

 

Udostępnij

FacebookTwitterGoogleLinkedIn


Montaż świateł dodatkowych

Udostępnij

FacebookTwitterGoogleLinkedIn


UdostępnijNie raz, jak przemierzamy bezdroża brakuje nam lumenów. Porada prosta: dodać elementy świetlne 🙂 Poradnik pomoże zamontować światła na zderzaku (2szt.) oraz na

Udostępnij

FacebookTwitterGoogleLinkedIn


Summary
0 %
Średnia ocena : 0 (0 votes)

Komentarze (Facebook)

Sprzawdź także

Złoty Żubr wrócił na jeleniogórski poligon!

UdostępnijOtóż 4.11.2017 po kilkuletniej przerwie powrócił rajd „Złoty